Historie


Historie MFK Havířov: Předchůdce dnešního klubu vznikl již v roce 1922 jako ČSK Moravská Suchá. MFK Havířov začal psát svou novou historii v únoru 2006 sloučením dvou havířovských klubů FK Havířov a FK Slovan Havířov. Vzhledem k delší a pestřejší historii FK Havířov je MFK považován za jeho faktického nástupce a mezi fanoušky je také známý jako Baník Havířov nebo "Indiáni" Havířov. Svá utkání hraje na stadiónu DUKLA v Prostřední - Suché. Po sloučení se Městskému FK Havířov podařilo postoupit z 1.A třídy do Krajského přeboru, kde také dlouho sahal po postupu, který mu ale nakonec utekl těsně před koncem. Postup se ale nakonec slavit mohl, Dětmarovice, které z ekonomických důvodů odstoupily z divize nabídly tuto účast Havířovu, který přijal a od sezóny 07/08 bude Havířov divizním, tedy čtvrtoligovým, celkem, který má právo na účas v hlavní fázi Poháru ČMFS.

Historie FK Havířov: Fotbalový oddíl FK Havířov byl založen v roce 1922 jako ČSK Moravská Suchá. Později AFK Suchá, SK Beskyd Havířov, Baník Dukla Havířov, Baník Dukla Suchá, TJ Dolu Dukla Suchá, TJ Baník Havířov a FK Baník Havířov. Přezdívku Indiáni si fotbalisté Baníku vysloužili na turnaji v Karviné roku 1931 podle amerických motorek, které se zde před válkou úspěšně prodávaly.
Baník je historicky suverénně nejlepším týmem nejmladšího města republiky. Za dobu své více než osmdesátileté tradice dosáhl na mnoho úspěchů. Mezi největší lze určitě zařadit několikaleté účinkování klubu ve druhé nejvyšší soutěži, kde zejména na konci 80.let sahali muži po postupu do nejvyšší soutěže.
Nezapomenutelné byly také účasti havířovských fotbalistů v Českém poháru. V sezóně 1985/1986 podlehli v semifinále českého poháru týmu Dukla Praha 1:6 před neuvěřitelnými 6000 diváky. V sezóně 1990/1991 vystavila indiánům stop Sparta Praha ve čtvrtfinále po výsledku 0:2. Tomuto utkání přihlížely téměř 3000 diváků.
Po pádu mužů z druhé ligy v sezóně 1996/1997, nastal díky tehdejšímu vedení totální kolaps, který znamenal na dlouhých šest let nečinnost. Nyní hraje tým mužů po znovu založení a postupech soutěžemi divizi a postupně se chce ještě prodrat na vyšší úroveň, která by téměř stotisícovému městu určitě slušela. K tomu má pomoci i sloučení s městským rivalem FK Slovan Havířov.

Historie FK Slovan Havířov: Historie klubu se datuje od roku 1951. Slovan ve svých dlouhých pamětích hrál nejvýše I.A třídu, leč vzpomenout na tento fakt, by potřeboval dlouhého listování klubovou kronikou. V současné době hraje tým mužů okresní přebor a od ročníku 2006/2007 působí jako "B" tým nově vzniklého MFK Havířov.